Digital Access

Digital Access
Access daily-chronicle.com and all Shaw Media Illinois content from all your digital devices and receive breaking news and updates from around the area.

Home Delivery

Home Delivery
Local news, prep sports, Chicago sports, local and regional entertainment, business, home and lifestyle, food, classified and more!

Text Alerts

Text Alerts
Choose your news! Select the text alerts you want to receive: breaking news, prep sports scores, school closings, weather, and more.

Email Newsletters

Email Newsletters
We'll deliver news & updates to your inbox. Sign up for free e-newsletters today.
Basketball

Area schedule: January 5-11

DeKalb forward Joseph Owens, right, celebrates with teammate Avery Medina after being named MVP of the Chuck Dayton Holiday Tournament.
DeKalb forward Joseph Owens, right, celebrates with teammate Avery Medina after being named MVP of the Chuck Dayton Holiday Tournament.

A look at events involving area schools next week. Information provided by the schools and are subject to change.

Sunday, January 5

College wrestling: Central Michigan at NIU, 2 p.m.

Monday, January 6

Boys basketball: Genoa-Kingston at Hinckley-Big Rock, 7:30 p.m.; Our Lady of the Sacred Heart at Hiawatha, 5:30 p.m.

Girls basketball: Hiawatha at DePue, 7:30 p.m.

Boys bowling: LaSalle-Peru at Sycamore, 4 p.m.

Girls bowling: Kaneland at LaSalle-Peru, 4 p.m.

Tuesday, January 7

Boys basketball: Rockford Lutheran at DeKalb, 7 p.m.; Ottawa at Sycamore, 7 p.m.; Kaneland at LaSalle-Peru, 7 p.m.

Girls basketball: Kaneland at St. Francis, 7 p.m.; Genoa-Kingston at Mendota, 7 p.m.; Morris at Hinckley-Big Rock, 6:45 p.m.

Boys wrestling: Sandwich, Amboy at Genoa-Kingston, 5:30 p.m.

Girls bowling: Streator at DeKalb, 4 p.m.; Rochelle at Sycamore, 4 p.m.

Men's basketball: NIU at Central Michigan, 6 p.m.

Wednesday, January 8

Boys basketball: Rock Falls at Genoa-Kingston, 7 p.m.; Polo at Indian Creek, 6:45 p.m.; Amboy at Hiawatha, 6:45 p.m.

Boys wrestling: Sycamore at Rock Falls, 5:30 p.m.

Girls bowling: Kaneland at DeKalb, 4 p.m.; Morris at Sycamore, 4 p.m.

Boys bowling: DeKalb at Naperville North, 4:30 p.m.; Sycamore at LaSalle-Peru, 4 p.m.

Women's basketball: NIU at Miami, 6 p.m.

Thursday, January 9

Girls basketball: DeKalb at Dixon, 7 p.m.; Sycamore at Morris, 7 p.m.; Plano at Kaneland, 7 p.m.; Indian Creek at Hiawatha, 5:45 p.m.; LaMoille at Hinckley-Big Rock, 6:45 p.m.

Boys wrestling: Plano at Sycamore, 6:30 p.m.; Kaneland at Ottawa, 5:30 p.m.; Genoa-Kingston, Auburn at Princeton, 5 p.m.

Boys swimming: DeKalb-Sycamore at McHenry, 4:30 p.m.

Boys bowling: DeKalb at Ottawa, 4 p.m.; Sycamore at Sterling, 4 p.m.

Girls bowling: Naperville North at DeKalb, 4 p.m.; Sycamore at Mendota, 4 p.m.; Kaneland at Huntley, 4 p.m.

Friday, January 10

Boys basketball: Naperville North at DeKalb, 7 p.m.; Sycamore at Morris, 7 p.m.; Plano at Kaneland, 7 p.m.; Genoa-Kingston at Mendota, 7 p.m.; Serena at Indian Creek, 6:45 p.m.; Hinckley-Big Rock at Somonauk, 6:45 p.m.; Leland at Hiawatha, 6 p.m.

Girls basketball: Stillman Valley at Genoa-Kingston, 7 p.m.; Hiawatha at Forreston, 5:30 p.m.

Men's wrestling: NIU at Cal Poly, 5 p.m.

Saturday, January 11

Men's basketball: Eastern Michigan at NIU, 3:30 p.m.

Women's basketball Toledo at NIU, 1 p.m.

Boys basketball: DeKalb at Winter Classic, 1:30 p.m., Downers Grove North; Indian Creek at Woodstock, 3 p.m.; IMSA at Hinckley-Big Rock, 6 p.m.

Girls basketball: Plano at Sycamore, 6 p.m.; Indian Creek at Woodstock, 1:30 p.m.; Hinckley-Big Rock at Elgin Academy, 6:45 p.m.

Boys wrestling: DeKalb at Marmion quad, 9 a.m.; Kaneland at Sycamore Invitational, 9 a.m.; Genoa-Kingston at Polo tournament

Girls bowling: DeKalb, Kaneland at Sycamore invitational, 9 a.m.

Girls gymnastics: DeKalb-Sycamore at Geneseo, noon

Women's track and field: NIU at Hawkeye Invitational, Iowa City, Iowa; NIU at Jim Green Invitational, Lexington, Kentucky

Loading more