Overcast and Breezy
35°FOvercast and BreezyFull Forecast

Winners crowned in DeKalb Corn Classic

Published: Monday, Aug. 26, 2013 5:30 a.m. CDT
Caption
(Monica Maschak - mmaschak@shawmedia.com)
Caitlin Krause, 12, of DeKalb, crosses the finish line at the annual DeKalb Corn Classic 3-kilometer and 10-kilometer races on Saturday in DeKalb.

Woodstock’s Dan Kremske was the overall winner of the DeKalb Corn Classic 10-kilometer run on Saturday.

Kremske finished the race in 31 minutes, 3 seconds, more than three minutes ahead of Ryan Case, who finished in second place. Buffalo Grove’s Alex Harrison finished third overall.

Kresmke took home $250 and the Robert A. Clauson Memorial Award for his win.

DeKalb’s Misha Ryzhov was the top local finisher, taking eighth overall with a time of 37:11. He was the winner of the 15 to 19 age group and will be a senior at DeKalb this year.

Lisle’s Kristen Heckert was the top female finisher, crossing the line in 36:11. She was followed by Dwight’s Julie Ralston and DeKalb’s Christina Ryzhov.

Aurora’s Dick Lamermayer was the oldest finisher at 84. He finished the race in 1:41:52.

DeKalb Corn Classic Results

Female Overall Winners Place    Name    City    Age    Time 1    Kristen Heckert    Lisle    26    36:11 2    Julie Ralston    32    Dwight    38:23 3    Christina Ryzhov    DeKalb    12    41:28

Female 15 to 19 1    Rachael Martin    Sycamore    19    51:34 2    Sally Tahir    Des Plaines    18    53:54

Female 20 to 24 1    Ashlyn Mathy    Northbrook    20    45:37 2    Emily Harnden    Sycamore    22    46:16 3    Nelle Youel    Crystal Lake    20    46:43

Female 25 to 29 1    Catherine Peters    DeKalb    29    42:50 2    Aimee Buck    Milwaukee, Wisc.    28    43:29 3    Lisa Wywrot    Lombard    26    47:29

Female 30 to 34 1    Rebecca Schwantes    DeKalb    32    42:08 2    Molly Kasperski    Oglesby    34    49:14 3    Emily Polak    Sycamore    32    53:46

Female 35 to 39 1    Melissa Payne Wagner    Genoa    37    45:31 2    Julie Vanderbleek    DeKalb    38    50:26 3    Michelle Irwin    Rockford    37    50:54

Female 40 to 44 1    Elizabeth Kershisnik    DeKalb    44    47:02 2    Michele Gaeta    Peru    44    47:42 3    Julie Lee    South Elgin    44    48:17

Female 45 to 49 1    Lisa Royer    DeKalb    47    47:36 2    Linda Bailey    Lakewood    49    50:44 3    Julie Theill    Geneseo    45    53:58

Female 50 to 54 1    Connie Marsh    Rockford    51    47:32 2    Carol Pratt    Varna    53    53:33 3    Tracey Goodman    Sycamore    51    54:38

Female 55 to 59 1    Valerie Vesely    Ottawa    56    55:50 2    Kathleen Yerke    Huntley    55    56:03 3    Gina Ingraham    St. Charles    55    1:01:45

Female 60 to 64 1    Barbara Harte    Ottawa    60    49:54 2    Kathy Bastuck    LaSalle    62    1:04:59 3    Helen Thomas    Rogers, Ark.    63    1:17:36

Male Overall Winners 1    Dan Kremske    Woodstock    24    31:03 2    Ryan Case    Normal    31    34:23 3    Alex Harrison    Buffalo Grove    22    35:34

Male 1 to 14 1    Domanic Kennedy    DeKalb    14    53:57 2    Joshua Chaffin    Marengo    13    54:35 3    Fabian Lopez    DeKalb    11    1:02:13

Male 15 to 19 1    Misha Ryzhov    DeKalb    17    37:11 2    Jared Smith    DeKalb    16    39:07 3    Wouter De Geyndt    Glenview    18    42:37

Male 20 to 24 1    Chris Hammes    Sycamore    21    39:41 2    Joshua Thompson    Rockford    24    47:25 3    Adam Slaker    Corvallis, Ore.    24    47:46

Male 25 to 29 1    Eric Crutchfield    Wilmington    27    36:45 2    Kenneth Borre    Lombard    28    37:59 3    Christopher    Moreno    DeKalb    27    43:09

Male 30 to 34 1    Michael Lucchesi    Lisle    33    36:15 2    Andrew Graham    Washington D.C.    31    41:02 3    Edward Pernicka    Palo Alto, Cali    31    41:54

Male 35 to 39 1    Stephen Rohan    Chicago    36    38:40 2    Miguel Temores    Elgin    37    39:26 3    Jacob Gutierrez    Carpentersville    35    43:32

Male 40 to 44 1    Clark Anderson    Romeoville    43    38:56 2    John Olson    Lake in the Hills    42    39:22 3    Joel Spalding    Huntley    43    39:31

Male 45 to 49 1    Peter Tinkler    Woodstock    46    39:18 2    Thomas Smith    DeKalb    49    42:25 3    Jesus Ruiz    DeKalb    45    43:06

Male 50 to 54 1    Mike Egle    Glenview    51    36:43 2    Mike Ruggio    Wheaton    51    37:45 3    David Holtsford    Lipan, Tex.    52    40:08

Male 55 to 59 1    Michael McCahey    Downers Grove    58    41:48 2    Thomas Wilcox    Rockford    55    42:50 3    Joseph Hart    Sandwich    57    43:23

Male 60 to 64 1    Jim McDonald    Normal    61    45:42 2    Frederick Schwantes    DeKalb    63    45:59 3    Jerry Marcec    Geneva    61    46:48

Male 65 to 69 1    Alan Neil    Marengo    65    45:06 2    Dennis Leaf    Rockford    68    47:27 3    Thomas Baumgartner    Yorkville    69    1:06:15

Male 70 to 74 1    Dean Rowe    Princeton    70    55:36 2    Daryl Rolland    DeKalb    71    1:04:36 3    Tom Kirts    DeKalb    73    1:17:32

Male 75 to 79 1    Terry Temple    Stillman Valley    77    1:02:00 2    Russell Scott    DeKalb    78    1:05:36

Male 80 and over 1    Dick Lamermayer    Aurora    84    1:41:52   

Previous Page|1|2|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Daily Chronicle.

Watch Now

Player embeded on all DDC instances for analytics purposes.

Oct. 30 Rod Carey press conference

More videos »

Reader Poll

Which Halloween candy runs out the quickest in your household?
Chocolate
Hard candy
Caramel
Smarties
Gummy candies