Mostly Cloudy
78°FMostly CloudyFull Forecast

Spider pumpkin wins ‘Pick of the Patch’ award

Published: Friday, Oct. 26, 2012 5:30 a.m. CDT
Caption
( ()Kyle Bursaw – kbursaw@shawmedia.com)
Daniel Bautista's spider pumpkin won the "Pick of the Patch" award at this year's Pumpkin Festival.

SYCAMORE – Local resident Daniel Bautista’s giant spider pumpkin won the acclaimed “Pick of the Patch” award from a record number of entries in the annual Pumpkin Festival contest.

The Sycamore Lions Club saw 1,146 entries in the 51st pumpkin display on the courthouse lawn in downtown Sycamore. Awards were issued Thursday morning in more than 30 categories, most delineated by age group, and the “Pick of the Patch” winner was chosen among the first-place winners in the other categories.

Ed Kuhn, who chaired the pumpkin contest with fellow Lions Club member, Tom Moline, figures the contest only topped 1,000 entries once before in its history. The club cut off entries Wednesday evening, and the its three vice presidents were out early Thursday judging.

They based their decisions on the creativity and ability within the age groups, Kuhn said.

“If it looks like their parents made it, they may not win,” Kuhn said. “... The prettiest one in the particular display may not win; it’s the creativity.”

The winners received a small cash prize and a coupon to a local restaurant.

“The Sycamore Lions Club thanks the children of all ages that help to make this the great family activity that it is,” Kuhn wrote in a news release. “Wally ‘Mr. Pumpkin’ Thurow is undoubtedly smiling down on us this weekend.”

Thurow, a Lions Club member who died in February, created the festival in 1962. He was honored Wednesday before the ceremonial cake cutting, and donations for a bronze statue of Thurow are being taken in small pumpkins at Sycamore schools. The life-size statue would sit at the northwest corner of Somonauk and Elm streets.

Pumpkin Festival today

• Pumpkin displays can be viewed on the lawn of the DeKalb County Courthouse on State Street.

• The DeKalb County Shrine Club will offer pork chop sandwiches from 10 a.m. to 6 p.m.

• A craft show will be hosted from noon to 5:30 p.m. by Sycamore United Methodist Church, 160 Johnson Ave. Food also will be available.

• Heartland Blood Center will hold a blood drive from 1:30 to 5 p.m. on South Maple Street.

• The teen carnival will be open from 5 to 11 p.m. at Sacramento and State streets.

• The kiddie carnival for young children will be held from 5 to 11 p.m. at the parking lot at Somonauk and Elm streets.

Winners

Pick of the Patch – Daniel Bautista

Presidents Award – Evans Family

School Participation:     1st – Southeast Elementary     2nd – North Grove Elementary     3rd – St. Mary’s of Sycamore

Youth Organization or Group - (17 & under)     1st – Early Childhood South Prairie     2nd –North Grove     3rd – Salem Lutheran Confirmation Program

Adult Organization or Group     1st – Hillcrest Covenant Church     2nd – Autism Awareness     3rd – Dorr Plumbing and Heating

Theme Category (Happiness is the …Perfect Pumpkin) 5 & Under     1st – Jack Boryc     2nd – Aden Schultz     3rd – Hayden Fant

6-7 Years     1st – Madyson Block     2nd – Rebecca Allen     3rd – Adyson Hull

8-9 Years     1st – Oliver Keicher     2nd – Jordyn Block     3rd – Charlotte Sharp

10-11 Years 1st – Jacob Nations     2nd – Travis Evans     3rd – Max Griffey

12-17 Years 1st – Miranda Blankenbehler     2nd – Anna Gosciejew     3rd – Roan Findley

Happy and Fancy 5 & Under     1st – Addison McLaughlin     2nd – Rachel Grehn     3rd – Aubrey Burke 6-7 Years     1st – Bella Caputo     2nd – Colleen Simpson     3rd – Hailey Loyd 8-9 Years     1st – Abi Payne     2nd – Molly Griffey     3rd – Jaden Peck 10-11 Years     1st – Charlotte Sylvia     2nd – Maddie Weaver     3rd – Tessa Harbecke 12-17 Years     1st – Jenna Lewey & Ellie Kerkove     2nd – Emily Dunbar     3rd – Morgan Olson

Weird, Ugly & Scary 5 & Under     1st – Peter Gehrig     2nd – Michael Olson     3rd – Alexis Rothembach 6-7 Years     1st – Lucas Windurn     2nd – Ryese Taylor     3rd – Trace Cook 8-9 Years     1st – Joseph Brestan     2nd – Jacob Hull     3rd – Hayden Beck 10-11 Years     1st – Abby Krull     2nd – Andrew Russo     3rd – Keegan Palm 12-17 Years     1st – Jeffrey Maness     2nd – Jason Maness     3rd – Grace Clark

TV, Nursery Rhyme 5 & Under     1st – Zach Ziegler     2nd – Maddux McLaughlin     3rd – Grace Hagemeyer 6-7 Years     1st – Sam Krull     2nd – Johnny Jarrett     3rd – Addison Peck 8-9 Years     1st – Genna Gower     2nd – Brody Armstrong     3rd – Irish McCoy 10-11 Years     1st – Griffin Gower     2nd – Madeline McCormick     3rd – Nolan Benson 12-17 Years     1st – Kortney Jones     2nd – McKenzie Palm     3rd – Mathew Madsen

Carved 7 & Under     1st – Danny Young     2nd – Terron Begay     3rd – Brady Horan  8-9 Years     1st – Jeremy Peterson     2nd – Andrea Foulk     3rd – Emmy Kuhn 10-11 Years     1st – Kate Heegaard     2nd – Ethan Gall     3rd – Noelan Garbes 12-17 Years     1st – Dana Nielsen     2nd – Reed Kousoulas     3rd – Tallon Grewe

Scarecrow 11 & Under     1st – Zayne Adams     2nd – John, Jack, Dylan & Kalob     3rd – Zak Geraci 12-17 Years     1st – Neriah Garbes     2nd – Grace Carlson     3rd – Health Occupations II, 2nd Session

Family Entry     1st – Laura, Briana, Emily, Evan, Ella     2nd – Dave & Roberta Aldis     3rd – Emma Winters

Adults (Carved, Scarecrow, General)     1st – Carol & Lynden Bute     2nd – Joel Peck     3rd – David & Chad Carrington

Previous Page|1|2|3|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Daily Chronicle.

More News

Watch Now

Player embeded on all DDC instances for analytics purposes.

NIU-Presbyterian postgame

More videos »

Reader Poll

Have you taken the ALS ice bucket challenge?
Yes
No
What's that?